عوارض افتادن زود هنگام دندان شیری دندانهای شیری، به رشد بهتر دندانهای دائمی کمک می کنند و همچنین فضا را برای رویش این دندانها نگه می دارند. مراقبت درست از این دندانها ریسک نیاز به انجام درمانهایی مثل ارتودنسی در بزرگسالی را کاهش می دهد و همچنین باعث رشد مناسب  عضلات فک می شود. وجود این دندانها باعث کمک به  صحیح جویدن غذا برای کودک گشته  و در رشد و سلامت او تاثیرگذار است و همچنین باعث درست صحبت کردن و ادای درست  کلمات توسط کودک می شود. و زود افتادن این دندانها باعث بروز مشکلاتی در کلیه روند های فوق می گردد.

درمان فیشورسیلانت یا شیارپوش برای چیست؟

روی سطح جونده ی دندان مخصوصاً بر روی دندان های دائمی تازه رویش یافته شیارها و خلل هایی وجود دارد که ذرات مواد غذایی داخل آنها قرار می گیرند که گاها تمیز کردن و مسواک زدن آن نواحی برای کودک دشوار است ، در این درمان این شیارها توسط مواد مخصوص پر شده و به میزان قابل توجهی از پوسیده شدن دندانها جلوگیری می کند. این درمان روشی مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی های دندانی است اما باز هم جایگزین مناسبی به جای مسواک و نخ دندان نمی شود.

فضانگهدار چیست؟

هنگامی که دندان شیری کودک بنابه هردلیلی زودتر از موعد یا کشیده می شود یا می افتد برای جلوگیری از حرکت سایر دندانها به سمت همدیگر و همچنین پر نشدن و حفظ فضا برای رویش دندانهای دائمی از فضانگهدار استفاده  می شود.  این وسیله مانع حرکت  سایر دندانها به سمت فضای خالی به وجود آمده گشته و باعث حفظ فضای رویش دندانهای دائمی می شود. فضانگهدارهادر دو نوع ثابت و متحرک هستند که بنابر تشخیص دندانپزشک تجویز می شوند.

اولین زمان مراجعه کودک به دندانپزشکی

بهترین زمان برای مراجعه کودک با شروع رشد  دندان های شیری و تا قبل از سه سالگی است. زیرا دندانپزشک با آموزش اصول رعایت بهداشت دهان و دندان به والدین از پوسیدگی های دندانی در سنین بالاتر جلوگیری می کند.

آیا دندانهای شیری نیاز به عصب کشی یا ترمیم دارند؟

همانطور که گفته شد دندانهای شیری اهمیت زیادی دارند و عدم توجه به آنها می تواند مشکلات جدی در بزرگسالی برای فرد ایجاد کند. چناچه به بهداشت دهان کودک و مسواک زدن دندان ها توجه کافی نشود ، دندان های شیری می توانند دچار پوسیدگی شوند . گهگاه رشد این پوسیدگی ها بسیار سریع بوده و لزوم است در جریان ترمیم دندان شیری عصب این دندان هم خارج شود که به آن پالپوتومی گفته می شود .

ویدئوهای مرتبط با دندانپزشکی اطفال

گالری ویدئو اطفال

چنانچه تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد درمانهای مرتبط با دندانپزشکی اطفال به دست بیاورید روی دکمه زیر کلیک کنید.

فلوراید تراپی

فلوراید، ماده ای است که باعث استحکام دندانها و حفظ سلامت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی می شود. این ماده ی معدنی  مقرون به صرفه که با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته می شود با باکتری های مخرب دندان مقابله کرده و  سلامت دندانها را بهبود می بخشد. فلوراید همچنین ریسک ابتلا به عفونت لثه را  نیز کاهش می دهد .   در نهایت ، ما اکیدا توصیه می کنیم که فرزندان خود را از سنین پایین با دندانپزشکی آشنا نموده و سعی کنید نگرانی آن ها را از این محیط درمانی کم نمایید  و همچنین مانند بزرگسالان با انجام چکاپ های 6 ماهه کودکان عزیزتان ، قدم های بزرگی در تامین در سلامت دهان و دندان آنان بردارید . بهتر است این باور غلط را کنار بگذارید که دندان های شیری به دلیل اینکه می افتند ، نیاز به درمان ندارند ، چراکه این دندان ها در سلامت دهان و همچنین سلامت روان فرزند شما اهمیت ویژه ای دارند .

سوالات متداول دندانپزشکی اطفال

رویش دندانهای شیری معمولا از 6 ماهگی شروع و تا 5/2 سالگی به طول می انجامد. تعداد دندانهای شیری 20 عدد است و مراقبت از آنها بسیار اهمیت دارد زیرا که در رشد و رویش دندانهای دائمی در آینده اثرگذار است.

دندانهای شیری نیز همانند سایر دندانها دارای ریشه هستند و هنگامی که دندانهای دائمی شروع به رویش می کنند، ریشه های دندان شیری را از بین می برند و باعث لق شدن و در نتیجه افتادن دندان شیری می شوند و خود جایگزین آنها می شوند.

هنگامی که پوسیدگی دندان شیری زیاد و یا نزدیک ب عصب است بهتر است که به جای ترمیم از روکش فلزی دندان استفاده شود، زیرا که روکش ها به علت پوشاندن تمامی سطح دندان مانع از شکستن دندان می شوند و از پوسیدگی های بعدی نیز جلوگیری می کنند.

دندان های شیری بسیار اهمیت دارند و نقش مهم و تعیین کننده ای در رشد دندانهای دائمی، جویدن غذا، تکلم و نیز چهره و زیبایی کودک دارند. این دندان ها به عنوان یک فضانگدار طبیعی برای دندان های دائمی عمل می کنند و باعث می شوند که دندان های دائمی در زمان مناسب و در محل درست خود رویش پیدا کنند.

در کودکان از زمان رویش دندان های شیری حتما باید رعایت بهداشت دهان و دندان نیز جدی گرفته شود و در روز حداقل دوبار مسواک زده شود. اما به دلیل مصرف زیاد مواد قندی و یا خوردن نوشیدنی هایی که باعث پوسیدگی می شوند در طول روز نیز باید تمام دیواره های دندان به طور کامل تمیز شوند.

ما در کلینیک دکتر احتشام منش و در بخش اطفال ، تمام سعی خود را کرده ایم تا محیطی مناسب برای درمان دندان های کودکان شما ایجاد نموده تا پذیرای کودکان دلبند شما عزیزان باشیم . اگر نیاز به معاینه و مشاوره دندانپزشکی کودکان دارید می توانید با شماره 05138814151 در تماس باشید .

 

و همچنین برای رزرو انلاین وقت، می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید.

نظرات مراجعین مجموعه