عوارض افتادن زود هنگام دندان شیری دندانهای شیری، به رشد بهتر دندانهای دائمی کمک می کنند و همچنین فضا را برای رویش این دندانها نگه می دارند. مراقبت درست از این دندانها ریسک نیاز به انجام درمانهایی مثل ارتودنسی در بزرگسالی را کاهش می دهد و همچنین باعث رشد مناسب  عضلات فک می شود. وجود این دندانها باعث کمک به  صحیح جویدن غذا برای کودک گشته  و در رشد و سلامت او تاثیرگذار است و همچنین باعث درست صحبت کردن و ادای درست  کلمات توسط کودک می شود. و زود افتادن این دندانها باعث بروز مشکلاتی در کلیه روند های فوق می گردد.

درمان فیشورسیلانت یا شیارپوش برای چیست؟

روی سطح جونده ی دندان مخصوصاً بر روی دندان های دائمی تازه رویش یافته شیارها و خلل هایی وجود دارد که ذرات مواد غذایی داخل آنها قرار می گیرند که گاها تمیز کردن و مسواک زدن آن نواحی برای کودک دشوار است ، در این درمان این شیارها توسط مواد مخصوص پر شده و به میزان قابل توجهی از پوسیده شدن دندانها جلوگیری می کند. این درمان روشی مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی های دندانی است اما باز هم جایگزین مناسبی به جای مسواک و نخ دندان نمی شود.

فضانگهدار چیست؟

هنگامی که دندان شیری کودک بنابه هردلیلی زودتر از موعد یا کشیده می شود یا می افتد برای جلوگیری از حرکت سایر دندانها به سمت همدیگر و همچنین پر نشدن و حفظ فضا برای رویش دندانهای دائمی از فضانگهدار استفاده  می شود.  این وسیله مانع حرکت  سایر دندانها به سمت فضای خالی به وجود آمده گشته و باعث حفظ فضای رویش دندانهای دائمی می شود. فضانگهدارهادر دو نوع ثابت و متحرک هستند که بنابر تشخیص دندانپزشک تجویز می شوند.

اولین زمان مراجعه کودک به دندانپزشکی

بهترین زمان برای مراجعه کودک با شروع رشد  دندان های شیری و تا قبل از سه سالگی است. زیرا دندانپزشک با آموزش اصول رعایت بهداشت دهان و دندان به والدین از پوسیدگی های دندانی در سنین بالاتر جلوگیری می کند.

آیا دندانهای شیری نیاز به عصب کشی یا ترمیم دارند؟

همانطور که گفته شد دندانهای شیری اهمیت زیادی دارند و عدم توجه به آنها می تواند مشکلات جدی در بزرگسالی برای فرد ایجاد کند. چناچه به بهداشت دهان کودک و مسواک زدن دندان ها توجه کافی نشود ، دندان های شیری می توانند دچار پوسیدگی شوند . گهگاه رشد این پوسیدگی ها بسیار سریع بوده و لزوم است در جریان ترمیم دندان شیری عصب این دندان هم خارج شود که به آن پالپوتومی گفته می شود .

فلوراید تراپی

فلوراید، ماده ای است که باعث استحکام دندانها و حفظ سلامت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی می شود. این ماده ی معدنی  مقرون به صرفه که با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته می شود با باکتری های مخرب دندان مقابله کرده و  سلامت دندانها را بهبود می بخشد. فلوراید همچنین ریسک ابتلا به عفونت لثه را  نیز کاهش می دهد .   در نهایت ، ما اکیدا توصیه می کنیم که فرزندان خود را از سنین پایین با دندانپزشکی آشنا نموده و سعی کنید نگرانی آن ها را از این محیط درمانی کم نمایید  و همچنین مانند بزرگسالان با انجام چکاپ های 6 ماهه کودکان عزیزتان ، قدم های بزرگی در تامین در سلامت دهان و دندان آنان بردارید . بهتر است این باور غلط را کنار بگذارید که دندان های شیری به دلیل اینکه می افتند ، نیاز به درمان ندارند ، چراکه این دندان ها در سلامت دهان و همچنین سلامت روان فرزند شما اهمیت ویژه ای دارند .

ما در کلینیک دکتر احتشام منش و در بخش اطفال ، تمام سعی خود را کرده ایم تا محیطی مناسب برای درمان دندان های کودکان شما ایجاد نموده تا پذیرای کودکان دلبند شما عزیزان باشیم . اگر نیاز به معاینه و مشاوره دندانپزشکی کودکان دارید می توانید با شماره 05138814151 در تماس باشید .