ترمیم آمالگام چیست؟

پرکردن دندان با آمالگام

آمالگام-مواد نقره ای

ترميم‌هايي كه به طور مستقيم در دندان‌ها انجام مي‌گيرند به 2 دسته تقسيم مي‌شوند؛ يکي مواد غير همرنگ يا آلياژ فلزي است به نام آمالگام كه حدود 100 سال است براي پركردن دندان‌ها به روش مستقيم مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

پر کردن دندان با آمالگام

اگر بخواهیم به طور کاملا خلاصه در مورد آمالگام صحبت کنیم می توانیم اعلام کنیم که : آمالگام یکی از موادی است که برای پرکردن دندان به کار می رود. آمالگام نسبت به سایر روشهای پرکردن دندان، بسیار مقاوم تر است اما مشکلی که دارد این است که هم رنگ دندان نیست و تیره رنگ می باشد. بیشتر مردم پرشدگی آمالگام را به عنوان پرشدگی نقره‌ ای می‌شناسند. آمالگام ترکیبی از قلع، مس، روی، نقره و جیوه است. اگر بخواهیم در اول به صحبت در مورد مزایای آمالگام صحبت کنیم می تونیم به موارد ذیل اشاره کرد : 1- ترمیم های آمالگام قوی هستند و می توانند در برابر فشار جویدن بخوبی مقاومت کنند . 2-در مقایسه با دیگر مواد ارزان تر هستند 3-پر کردن با آماگام را می توان در اکثر مواقع در یک جلسه به اتمام رساند .   مواد پر کننده دندان: آمالگام نقره ای آمالگام نوعی مواد پر کننده دندان است که برای پر کرده دندانهای پوسیده مورد استفاده قرار میگیرد. آمالگام بیش از 150 سال است که در سرتاسر دنیا مورد استفاده مردم قرار میگیرد. آمالگام ترکیبی از جیوه مایع و آلیاژ پودری متشکل از نقره، قلع و مس است. تقریبا 50% وزن آمالگام را جیوه تشکیل میدهد. خواص شیمیایی جیوه این امکان را فراهم می سازد که با آلیاژ نقره/قلع/مس به خوبی ترکیب شده و آمالگام را تشکیل دهد. گاهی به ترمیم آمالگام، ترمیم یا پر کردگی نقره ای نیز گفته میشود چون رنگ آن نقره ای است.     پر کننده آمالگام محکمتر برای پر کردن دندانهای عقبی استفاده از آمالگام توصیه می‌شود چرا که در این ناحیه نیروی زیادی بر دندان‌ها وارد می‌شود. از آنجایی‌ که آمالگام از فلزات مختلفی تشکیل شده است، بسیار محکم‌ می باشد و مناسب برای ترمیم است . آمالگام نسبت به ترمیم های همرنگ ارزان تر می باشد .  

مزایای پر کردن دندان با آمالگام

  • استحکام آمالگام بیشتر از کامپوزیت است بنابراین در دندانهای عقبی که فشار زیادی به آنها وارد میشود مناسب تر است
  • اگر نگران هزینه پر کردن دندان هستید، آمالگام کم هزینه تر از کامپوزیت است
  • پر کردن دندان با آمالگام سریعتر از کامپوزیت انجام میشود
  • اثبات شده است که آمالگام بی خطر است
برای پر کردن دندان با کامپوزیت باید بتوان دندان را ایزوله کرده و خشک نگه داشت. در نواحی که خشک نگه داشتن دندان دشوار باشد مانند دندانهای عقبی و پوسیدگی های زیر مرز لثه، معمولا آمالگام ترجیح داده میشود   چرا از جیوه در آمالگام پر کننده دندان استفاده میشود؟ علت استفاده از جیوه در آمالگام، پیوندی است که بین ذرات آلیاژ و جیوه برقرار میشود. این پیوند باعث استحکام، دوام و سختی آمالگام میشود. خصوصیات منحصر به فرد جیوه (جیوه در دمای اتاق مایع است و به خوبی با آلیاژ پودری مذکور پیوند برقرار میکند) باعث شده که یک بخش مهم و جدایی ناپذیر آمالگام را تشکیل دهد. آیا جیوه موجود در آمالگام ضرر ندارد؟ شواهد علمی فراوانی نشان میدهند آمالگام خطری برای سلامتی ایجاد نمیکند. بر اساس این شواهد سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا (FDA) پر کننده آمالگام را برای کودکان بالای 6 سال و بزرگسالان بی خطر و ایمن در نظر میگیرد. در واقع شواهد علمی بسیار زیادی که توسط FDA مورد بازبینی قرار گرفته است، هیچ ارتباطی بین استفاده از آمالگام و بروز مشکلاتی در سلامتی نشان نداده است. اما دستگاه عصبی جنین و کودکان کم سن ممکن است در مقابل تاثیر نوروتوکسینی (سم عصبی) بخار جیوه موجود در آمالگام حساس تر باشند. داده های بسیار محدودی در مورد تاثیر بلند مدت استفاده از آمالگام در زنان باردار و جنین در حال رشد آنها وجود دارد. به همین علت در چنین مواردی تصمیم گیری بر عهده دندانپزشک است.     در صورتی که می خواهید از  میزان سلامت دهان و دندان خود مطلع شوید ، می توانید جهت رزرو وقت معاینه خود با شماره زیر در تماس باشید : 05138814151