از جمله درمانهای زیبایی که برای اصلاح رنگ  و فرم دندانها استفاده می شود و امروزه طرفداران زیادی دارد میتوان به لمینت سرامیکی اشاره کرد. در این درمان ، با مشورت دندانپزشک رنگ و فرم دندان مطابق سلیقه فرد انتخاب می شود و با ایجاد یک لبخند جذاب و زیبا ، اعتماد به نفس و عزت نفس بیش از پیش را برای شما به ارمغان می آورد در این مقاله سعی شده تا به طور کلی بتوانیم پاسخ برخی از سوالات رایج  شما را دراین باره پاسخگو باشیم .

لمینت دندان چیست؟

لمینت، پوسته ی نازک سرامیکی با مقاومتی بالاست که روی دندانها چسبانده می شود  . این درمان زیبایی دو مرحله ای بوده و ابتدا در مرحله اول دندانها  در حد چند دهم میلیمتر تراش داده می شوند تا دندان آماده ی قالبگیری شود و سپس بعد از قالبگیری یعنی مرحله دوم این قالب به لابراتوار ارسال می شود و بعداز ساخته شدن تک به تک لامینیت دندانها ، آنها در مطب توسط مواد و چسب مخصوص روی سطح دندان ها  چسبانده می شوند.

 

همه چیز درباره ی لمینت دندان

همه چیز درباره ی لمینت دندان

انواع لمینت دندان

لمینت دو نوع دارد: لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی که در هر دو روش باید قبل از اقدام به درمان زیبایی ، پوسیدگی های دندانی را برطرف کرد و سپس اقدام به انجام درمان کرد. در روش لمینت سرامیکی (غیرمستقیم) که جنس آن همانطور که از اسمش پیداست سرامیک با مقاومت و کیفیت بالاست ، برای ساختن لامینیت ها ، دندان ها اندکی تراش خورده و پس از قالبگیری به لابراتوار ارسال می شود و برای تحویل  که معمولا دو یا چند هفته طول می کشد تا پس از ساخته شدن لامینیت ها روی سطح دندان چسبانده  می شوند. به همین دلیل  به ان روش غیر مستقیم می گویند. رنگ لمینت با توجه به نظر و خواست شما و البته مطابق با رنگ دندانهای مجاور انتخاب می شود. اما در روش لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم) که از مواد کامپوزیت( مواد همرنگ دندان ) استفاده می شود این مواد خمیری به صورت لایه ای  نازک روی دندان ها  قرار گرفته و  با استفاده از اشعه سخت می شود و این درمان  در یک جلسه و بدون نیاز به ارسال به لابراتوار روی دندان ها انجام می شود . در انتهای کار دندانها برای صاف و صیقلی شدن پالیش نهایی شده و کار تمام است به همین علت به این روش مستقیم می گویند.

تفاوت لمینت کامپوزیتی و سرامیکی

هر دو از روش های زیبایی و اصلاح فرم لبخند هستند.

لمینت سرامیکی بسیار صیقلی و درخشان تر از کامپوزیت ونیر است.

هزینه و زمان انجام درمان لمینت نسبت به کامپوزیت ونیر دندان به مراتب بیشتر است.

کامپوزیت ونیر برخلاف لمینت سرامیکی نیاز به حداقل تراش دارد و در یک جلسه انجام می شود.( در اکثر موارد تراش نیاز نیست )

رنگ پذیری کامپوزیت ونیر نسبت به لمینت سرامیکی بیشتر بوده و نیاز به پالیش هر 6 ماه یکبار دارد اما لمینت اینگونه نیست.

درروش کامپوزیت ونیر اگر بخشی از ونیر شکسته و یا دچار لب پریدگی شود با ترمیم برطرف شده اما در لمینت تعویض کل لمینیت ضروری است

دوام و ماندگاری لمینت از کامپوزیت ونیر بیشتر است.

 

تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیت ونیر

تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیت ونیر

کاربرد و مزایای لمینت سرامیکی دندان چیست؟

لمینت باعث درمان بد رنگی ها و عیوب جزئی در ساختار دندان می شود.

اصلاح و زیبایی و تغییر طرح لبخند را به ارمغان می آورد.

باعث افزایش طول دندانهای کوچک می شود و به بهبود زیبایی لبخند کمک می کند.

در برابر تغییر رنگ مقاوم است.

محافظت از دندان در مقابل سایش و پوشش دندانهای شکسته

دوام و مقاومت مناسب و مقرون به صرفه است.

با استفاده از لمینت فرد توانایی انتخاب رنگ دندان با سلیقه خود را دارد.

 

گالری درمان

 چه افرادی کاندید مناسبی برای لمینیت سرامیکی نیستند؟

 

اگرچه لمینت دندان از روش های زیبایی است اما گاهی بنابرشرایطی همه ی افراد نمی توانند که از آن بهره ببرند و بهتر است در این مواقع برای جلوگیری از هزینه های اضافی و افزایش مقاومت و ماندگاری دندانها از سایر  روش های درمانی استفاده کرد.

افرادی که دندان قروچه دارند زیرا این عادت به مرور باعث شکستگی لمینت می شود که بهتر است از نایت گارد استفاده شود.

افرادی که در اثر سایش بخش زیادی از بافت مینای دندان خود را از دست داده اند که مجبور به استفاده از انواع روکش ها هستند

افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند.

افرادی که مشکلات دهانی والتهابات شدید لثه ای دارند.

افرادی که پوسیدگی های شدید دندانی دارند و افرادی که دندانهایی به شدت نامنظم و ناهنجار دارند.

افرادی که مینای دندانی ضعیفی دارند.

افراد مبتلا به بیماری های مفصلی

مراقبتها و نکات پس از درمان لمینت سرامیکی

حداقل روزی 2 بار از مسواک های نرم و یا متوسط استفاده کنید.

حتما نخ دندان را در کنار مسواک زدن داشته باشید تا بهداشت دهان و دندان مناسبی داشته باشید.

در خوردن نوشیدنی ها و غذاهای حاوی رنگدانه افراط نکنید و حتما در صورت استفاده دندانهای خود را شستشو دهید.

 

مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت دندان

از خوراکی های سفت مثل: آجیل و ته دیگ و برخی میوه ها و… بپرهیزید.

حساسیت های دندان تا چندین روز پس از انجام لمینت طبیعی است و زود برطرف می شود.

از استعمال دخانیات در حد افراطی بپرهیزید زیرا به مرور زمان باعث تغییر رنگ درز ها و کوتاهی عمر لمینت می شود.

استفاده از برخی دهانشویه ها روی دندانهای لمینت شده به مرور باعث تغییر رنگ می شود.

در هنگام ورزش حتما از محافظ دهان ورزشی استفاده کنید چراکه ضربه باعث آسیب و شکستن دندانهای لمینت شده می شود.

اگر عاداتی مثل دندان قروچه دارید حتما برای محافظت از دندانها از نایت گارد استفاده کنید.

حتما برای کنترل و دوام لمینت ، چکاپهای 6 ماهه خود را فراموش نکنید.

اگر بعد از انجام درمان لمینیت ، به دنبال ماندگاری بیشتر و همچنین درخشندگی آنها هستید ، حتما سعی کنید موارد بعد از درمان را به خوبی انجام دهید و همچنین با رعایت این نکات طول عمر بیشتری را از این درمان تجربه کنید .

برای معاینه و مشاوره لمینت سرامیکی با ما در تماس باشید

برای معاینه و مشاوره لمینت سرامیکی با ما در تماس باشید

سوالات متداول لمینت سرامیکی

لمینت و کامپوزیت هر دو از روش های درمان زیبایی دندان هستند. اما کامپوزیت ها لایه های نازک کامپوزیتی هستند که روی سطح دندان در طی یک جلسه قرار می گیرند ولی در روش لمینت دندان، پس از آماده سازی دندان ها از آنها قالبگیری می شود و به لابراتوار ارسال می شود و لابراتوارپس از آماده شدن بعد از یک الی دو هفته لمینت ها را به مجموعه ارسال می کند و توسط دندانپزشک روی دندان چسبانده می شود. هزینه ی انجام لمینت گران تر از کامپوزیت دندان است اما لمینت ها شباهت بیشتری به دندان طبیعی دارند و درخشان تر از کامپوزیت ونیرها هستند. همچنین عمر و دوام لمینت ها در صورت مراقبت صحیح از کامپوزیت ونیر بیشتر است.

بلیچینگ، برای سفید کردن دندانها استفاده می شود. در این روش ماهیت دندان تغییری نکرده و فقط رنگ دندان 2 الی 3 درجه روشن تر می شود. اما لمینت برای از بین بردن لکه هایی است که با بلیچینگ از بین نمی روند و علاوه بر سفید کردن دندان ها باعث اصلاح فرم کلی دندان ها نیز می شود.

لمینت ها به عنوان یک درمان دائمی زیبایی هستند. ماندگاری و دوام لمینت ها به مراقبت های بعد از آن بستگی دارد. اما به طور کلی با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبتهای توصیه شده بین 10 تا 15 سال عمر و دوام دارند.

هیچ کدام از انواع لمینت به دندان و مینای دندان آسیبی وارد نمی کنند به خصوص لمینت های بدون تراش دندان که احتمال آسیب و ضرر دندانها صفر است.

انجام درمان لمینت هیچ گونه محدودیت سنی ندارد اما بنابرتوصیه ی متخصصان بهتر است برای افراد بالای 18 سال به دلیل اینکه رشد استخوان فک تکمیل شده صورت گیرد.

در نهایت می توان گفت اگر به دنبال روشی برای اصلاح طرح لبخند خود هستید ، لمینیت سرامیکی یکی از این روش هاست که برای شما لبخند زیباتری را به ارمغان می آورد ، اما اینکه آیا این بهترین راه حل برای داشتن لبخند زیباست ، مبحثی است که نیاز به مشاوره تخصصی توسط دندانپزشک زیبایی دارد ، ما در مجموعه دندانپزشکی دکتر احتشام منش با تجربه انجام درمان های بسیار زیادی از روش های لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر ، اماده ارائه خدمات به شما عزیزان و زیباجویان را هستیم لذا اگر نیاز به مشاوره در مورد درمان های زیبایی دارید با شماره 05138814151 در تماس باشید تا مشاوران مجموعه ما، شما را راهنمایی نمایند و همچنین بتوانید در یک جلسه معاینه حضوری ، بهترین روش جهت اصلاح طرح لبخند خود را دریافت نمایید.

و همچنین برای رزرو انلاین وقت، می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید.

نظرات مراجعین مجموعه