مراقبت های بعد از جراحی دندان

مراقبت های بعد از جراحی دندان اگر شما جراحی دندان داشته اید ، باید حتما در مورد مراقبت های بعد از جراحی دندان نیز مطلع باشید و به این موارد دقت کنید . جراحی دندان ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود ، چه جراحی جهت خارج کردن دندان عقل نهفته ، چه افزایش طول تاج دندان و چه موارد دیگر و حتی کاشت ایمپلنت به هر حال آشنایی  و رعایت مراقبت های بعد از جراحی دندان بسیار مهم می باشد که در ادامه در مورد این موارد صحبت خواهیم کرد .

جراحی دندان

آشنایی با یکسری از درمان های دندانی که نیاز به جراحی دارند می تواند در درک این موضوع به ما کمک بیشتری کند که در چه زمان هایی مراقبت های بعد از جراحی دندان را باید بدانیم و انجام دهیم.   یکی از درمان هایی که اصولا افراد با آن درگیر هستند ، دندان عقل نهفته و مشکلاتی هست که این موضوع ایجاد می کند . برای آشنایی بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید :   انواع دندان عقل نهفته و مشکلات ناشی از آن   موضوعی که اصولا ما خیلی باید در مورد آن دقت کنیم و مراقبت های بعد از جراحی دندان را به خوبی به ذهن بسپاریم و انجام دهیم ، پس از کاشت ایمپلنت دندان می باشد. برای آشنایی بیشتر با مراحل کاشت ایمپلنت به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم بر روی لینک زیر کلیک کنید :   مراحل کاشت ایمپلنت دندانی   همچنین شما عزیزان می توانید برای آشنایی بیشتر با خدمات درمانی کلینیک دندانپزشکی دکتر احتشام منش ، بر روی لینک زیر کلیک کنید :   خدمات درمانی کلینیک دندانپزشکی دکتر احتشام منش.   تا به اینجای کار در مورد دو تا از درمان هایی که نیاز به جراحی دندان دارند صحبت کردیم ، در ادامه به معرفی مراقبت های بعد از جراحی دندان خواهیم پرداخت ، با ما همراه باشید .  

مراقبت های بعد از جراحی دندان چیست ؟

  1- بعد از اتمام بی حسی، درد مختصری در ناحیه جراحی شروع میشود که برای رفع آن باید داروهای تجویزشده توسط دندانپزشک را به موقع مصرف کرد. ( قرص و مسکن اول در کلینیک داده می شود ) 2- تا چند ساعت پس از جراحی نباید غذاهای سفت یا نوشیدنی داغ مصرف کرد. همینطور عاقلانه است از غذاهای پر ادویه یا آب میوه های ترش استفاده نشود.  بجای آن بهتر است در چند ساعت اول شیر سرد مصرف شود که هم حجم مایعات بدن را بالا می برد و هم در ترمیم زخم کمک کننده است. همچنین مصرف نوشیدنی های سرد و غذاهایی مانند سوپ مفید است. 3-تورم در ناحیه جراحی شده تا سه روز طبیعی است و بعداً از شدت آن کاسته می شود. در صورت ادامه تورم یا همراه شدن آن با درد، ممکن است بانظر پزشک معالج، مصرف آنتی بیوتیک لازم شود. 4-در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی، برای کنترل تورم، می توان قطعات یخ را در کیسه پلاستیکی قرار داد و بصورت متناوب بر روی پوست صورت در ناحیه جراحی قرار داد. 5-آب دهان تا چند ساعت بعد از جراحی کمی آغشته به خون است (خون آبه ). این موضوع بدلیل نشت کمی خون از موضع جراحی است و جای نگرانی نیست. 6- برای جلوگیری از خونریزی و کاهش تورم، در هنگام استراحت یا خواب بعد از جراحی بهتر است با استفاده از دو بالش، سر را بالاتر از بقیه بدن قرار داد. 7- فعالیت شدید بدنی یا ورزش سنگین را باید تا چند روز پس از جراحی به تعویق انداخت. 8-  تا چند روز بعد جراحی به هیچ وجه نباید سیگار مصرف شود. مطالعات علمی نشان داده کشیدن سیگار یک عامل مهم در افزایش شدت بیماریهای لثه است و مصرف آن باعث تاثیر منفی بر نتایج درمان های جراحی و افزایش احتمال عود بیماری می شود. 9-خمیر جراحی قرار داده شده در محل، پس از چند ساعت سفت می شود و به عنوان پانسمان جهت محافظت ناحیه جراحی و بخیه از آسیب های احتمالی عمل می کند. 10- یک هفته بعد از جراحی، باید برای خارج کردن پانسمان و بخیه محل جراحی به دندانپزشک مراجعه کرد. 11- حتی الامکان سه تا چهار ساعت از صحبت کردن پرهیز کنید. 12-بروز تورم و کبودی و محدودیت در باز کردن پس از جراحی امری طبیعی است. 13-همچنین وجود غشای سفید رنگ در محل زخم و مخاط اطراف آن همیشه دلیلی بر وجود عفونت نیست و پس از مدتی بخصوص با شستشوی دهان از بین خواهد رفت. 14-از دستکاری محل زخم و بخیه ها و کنار زدن لب و گونه جهت دیدن محل زخم خودداری کنید   در صورت هر گونه سوالی ، می توانید با شماره 05138814151 در تماس باشید .