مراقبت های بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان آیا شما دندان خود را کشیده اید ؟ چه مقدار از مراقبت های بعد از کشیدن دندان آگاهی دارید ؟ متداول‌ترین علت کشیدن دندان را می‌توان پوسیدگی دانست. زمانی دندان پوسیده کشیده می شود که شدت آسیب بالا باشد و امکان ترمیم و پرکردن دیگر برای فرد مقدور نباشد. در این مورد اگر دیر اقدام شود ممکن است دندان‎های مجاور هم درگیر شوند و پوسیدگی به آن‌ها نیز سرایت کند. در ادامه می خواهیم در مورد مراقبت های بعد از کشیدن دندان صحبت کنیم . با ما همراه باشید . شاید خیلی از افراد فکر کنند بعد از اینکه دندان خود را کشیده اند فقط باید بستنی یا یک چیز سرد بخورند ، اما این نکات مراقبت های بعد از کشیدن دندان نیستند و ما باید با موارد بیشتری آشنا باشیم . قبل از اینکه در مورد این نکات صحبت کنیم ، باید بدونیم که در صورتی که یکی از دندان هایمان را از دست دادیم ، می توانیم دندانی را جایگزین کنیم و از ایمپلنت استفاده کنید . برای آشنایی با نحوه کاشت ایمپلنت بر روی لینک زیر کلیک کنید .   کاشت ایمپلنت – کلینیک دندانپزشکی دکتر احتشام منش   همچنین بهترین روش این می باشد که نگذاریم دندان ما به قدری پوسیده شود که نیاز به کشیدن دندان داشته باشیم ، با معاینات منظم شما می توانید از وضعیت سلامت دهان و دندان خود باخبر باشید و در صورت نیاز درمان های مورد نیاز را انجام دهید . برای آشنایی با بهترین زمان چکاپ دوره ای دندان بر روی لینک زیر کلیک کنید .   معاینه دندانپزشکی – بهترین زمان برای چکاپ دوره ای دندان    

مراقبت های بعد از کشیدن دندان چیست ؟

  1-تكه گاز گذاشته شده بر محل دندان كشيده شده را به مدت حداقل نيم ساعت با فشار ملايم فك در دهان نگهداريد. 2-از میك زدن و خالي نمودن مكرر آب دهان خودداري كنيد. 3-از خوردن اغذيه سفت و نوشيدني هاي داغ در روز اول اجتناب نمائيد. 4-بعد از کشیدن دندان از كشيدن سيگار و پيپ و استفاده از ني براي نوشيدن مايعات تا چند روز خودداري نمائيد. 5- شب اول آن ناحیه را مسواک نزنید . 6-جهت بهداشت دهان و دندان  از روز دوم با آب و نمك رقيق ولرم و يا محلول شستشوي نمكي روزانه چند بار دهان را به آرامي و بدون پمپاژ نمودن شستشو دهيد. 7-خروج و نشست مقداري خونابه از محل دندان كشيده شده به مدت 2-1 روز طبيعي بوده ونيازي به ويزيت دندانپزشكي ندارد. 8-در صورت عارض شدن خونريزي در منزل، يك تكه گاز استريل مرطوب شده را بر روي محل دندان كشيده شده گذاشته و با فشار ملايم دهان را ببنديد و ضمناً از بيرون دهان، كمپرس سرد (كيسه يخ) نمائيد. 9-در صورتي كه خونريزي شديد و غير قابل كنترل باشد به مطب مراجعه نموده و از گذاشتن داروها و مواد مختلف بر موضع اجتناب نمائيد. 10-در صورت عارض شدن درد از استامينوفن استفاده نمائيد و از مصرف داروهاي مسكن ضد التهابي مثل آسپرين و بروفن به علت اينكه خاصيت ضدانعقادي دارند، خودداري نمائيد. 11-در صورت بروز تورم و عفونت بعد از 12 الی 24 ساعت با کلینیک دندانپزشکی تماس بگيريد. 12-گاهي اوقات به علت درآمدن لخته خون از حفره دندان كشيده شده، عارضه اي بوجود مي آيد كه اصطلاحاً دراي ساكت (حفره خشك) ناميده مي شود. اين عارضه درد نسبتاً شديدي داشته و بعد از 3-2 روز بوجود مي آيد. 13-دهان تا چند روز بعد از كشيدن دندان بد طعم بوده و بوي نامطبوعي دارد كه طبيعي بوده و نشانه وجود عفونت نمی باشد. 14-توجه داشته باشيد به علت طولاني بودن زمان بي حسي (معمولاً 4-3 ساعت) و بي حس بودن بافت هاي نرم اطراف دندان، لب، گونه يا زبان گاز گرفته نشود. 15-روز اول رژیم غذایی نرم و سرد داشته باشید و از روز بعد در صورت عدم ناراحتی از غذاهای معمولی می‌توانید استفاده کنید (با طرف دیگر فک غذا جویده شود). صرف مایعات و غذاهای کافی و مقوی بعد از جراحی ضروری بوده و در التیام و بهبودی شما تأثیر بسزایی دارد. مراقب باشید از فشار مستقیم لقمه غذایی بر روی ناحیه بخیه زده شده تا یک هفته اجتناب شود. 16-قرار دادن دو بالش در زیر سر به هنگام استراحت توصیه می‌گردد. 17- یک هفته بعد از عمل جراحی جهت کشیدن نخهای بخیه به مطب مراجعه نمائید.  

پل های ارتباطی :

در صورتی که شما عزیزان سوال دیگری در این مورد داشتید ، می توانید با شماره 05138814151 در تماس باشد . آدرس : مشهد – بلوار کوثر – بین کوثر شمالی دو و چهار – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه سوم – کلینیک دندانپزشکی دکتر احتشام منش.