نکات مهم در انتخاب جنس مواد پر کننده دندان

نکات مهم در انتخاب جنس مواد پر کننده دندان

نکات مهم در انتخاب جنس مواد پر کننده دندان

نکات مهم در انتخاب جنس مواد پر کننده دندان یکی از نکات بسیار مهمی می باشد که ذهن مراجعه کنندگان را به خود مشغول کرده   . ما در این پست می خواهیم بیشتر در مورد نحوه انتخاب جنس مواد پر کننده دندان صحبت کنیم . با ما همراه باشید و ادامه مطلب را بخوانید . نکات مهم در انتخاب جنس مواد پر کننده دندان به عنوان راهنمایی می باشد در مورد جنس های مختلف برای پر کردن هر دندان و آشنایی بیشتر با آن   خیلی از سوالاتی که ممکنه برای شما عزیزان در مورد پر کردگی و ترمیم های دندان پیش بیاد رو سعی کردیم پاسخگو باشیم  و راهنمایی های لازم انجام بشه یکی از سوالاتی که خیلی رایج هست ، دلایل انتخاب آمالگام و یا کامپوزیت هستش . در چه زمان هایی ترمیم شما با آمالگام ( مواد نقره ای ) باید باشه یا چه زمان هایی درمان باید با کامپوزیت انجام شود . پیش از تصمیم گیری برای جنس مواد پر کننده دندان باید چند نکته مهم در نظر گرفته شود.  
1-    بزرگی حفره ای که باید پر شود
یکی از نکات مهم در بحث ترمیم ها بحث حفره ای که ایجاد میشه و بزرگی آن می باشد . به خاطر استحکام بیشتر آمالگام، در مواردی که اندازه حفره در دندانهای عقبی که فشار زیادی را تحمل میکنند زیاد باشد برای پر کردن آن آمالگام توصیه میشود. با این حال با پیشرفتهای اخیر در ساخت رزین کامپوزیت دندان ممکن است این موضوع اهمیت چندانی نداشته باشد. برخی پژوهشهای اخیر تفاوت جزئی بین عملکرد آمالگام و کامپوزیت در پر شدگی های بزرگ را گزارش کرده اند. با این حال پژوهشی در سال 2010 که نرخ پایینی برای عدم موفقیت پر کردگی کامپوزیت گزارش کرده بود، در شرایطی که ترمیم زیادی در دندان لازم بود دوام آمالگام را بهتر گزارش کرد. در مواردی که ناحیه ترمیم کوچک باشد به خصوص اگر در نواحی از دندان باشد که تحت فشار زیادی قرار ندارد، نیروی بسیار کمتری به مواد ترمیمی وارد میشود بنابراین از این لحاظ آمالگام یا کامپوزیت تفاوتی نمیکند.  
2- قرار گیری در معرض فشار زیاد
یکی از عوامل اصلی عدم موفقیت ترمیم های دندانی ترک خوردن و شکستن است. به همین علت در مواردی که نیروی بیش از حد معمول به مواد ترمیمی وارد میشود استفاده از کامپوزیت توصیه نمیشود. مثلا در بیمارانی که عادت بهم فشردن دندانها یا دندان قروچه دارند آمالگام مناسب تر است. در پژوهشی که در سال 2015 منتشر شد علت اصلی عدم موفقیت ترمیمهای کامپوزیتی شکستن ترمیم گزارش شده است.
3- احتمال پوسیدگی مجدد دندان
در برخی افراد به دلایل مختلف احتمال پوسیدگی مجدد دندان زیاد است. در چنین شرایطی وجود درز و حفره مانند وجود فاصله بسیار کم بین دندان و مواد پر کننده میتواند کمک زیادی به تجمع پلاک و باکتریهای عامل پوسیدگی دندان نماید. آمالگام دندان ماهیتا مهر و موم شونده است. به این صورت که تغییراتی در خود فلز رخ میدهد که هر گونه فضای میکروسکپی موجود بین مواد ترمیمی و دندان را پر میکند. اما در ترمیمهای چسبانده شده (باندینگ) مانند کامپوزیت، هنگام تابانیدن نور مخصوص کمی انقباض رخ میدهد. بنابراین حتی اگر کامپوزیت تنگاتنگ به دندان چسبیده باشد، باز هم ممکن است کمی انقباض یافته و احتمالا فاصله میکروسکپی بین دندان و مواد ترمیمی ایجاد شود. در مقاله 2015 بِک، پوسیدگی مجدد دندان دومین عامل اصلی عدم موفقیت ترمیمهای کامپوزیتی گزارش شد.
4- در معرض دید بودن ترمیم
ترمیم با آمالگام با عنوان مواد نقره ای از آن یاد می شود اما کامپوزیت همرنگ دندان است و هنگام صحبت کردن یا خندیدن اگر دندان ترمیم شده با کامپوزیت در معرض دید قرار بگیرد هیچ کسی متوجه آن نمیشود چرا که هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارد. بنابراین تردیدی نیست که پر کردن دندان با کامپوزیت بسیار مطلوب تر و مورد پسند تر است. به خصوص در نواحی که دندان ترمیم شده در معرض دید قرار دارد زیبایی آن اهمیت بسزایی پیدا میکند. آمالگام تفاوت رنگ قابل توجهی با رنگ بخش طبیعی دندان که آن را احاطه کرده است دارد بنابراین توجه ها را به خود جلب میکند.
5- آلرژی به فلز
با توجه به اینکه ماده آمالگام ترکیبی از چند پودر فلزی (درصد بیشتر نقره و در صد کمتری مس یا فلزات دیگر) با جیوه می‌باشد ، به صورت نادر دیده شده که بعضی از مراجعه کنندگان به این نوع ماده حساسیت داشته اند لذا در این افراد استفاده از مواد ترمیمی کامپوزیت تنها راه درمان است. در تحقیقات صورت گرفته کمتر از صد مورد واکنش آلرژی به آمالگام دندان مشاهده شده است.   شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از مراحل درمان و پر کردن با آمالگام روی لینک کلیک کنید  .   شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره و همچنین رزرو وقت خود با شماره  زیر در تماس باشید :   051-38814151   ما را در کانال تلگرام دکتر احتشام منش دنبال کنید .