کامپوزیت ونیر

امروزه روش های زیادی برای اصلاح و زیبایی خط لبخند وجود دارد. کامپوزیت ونیر هم یکی از پرطرفدارترین این روشهاست که هم عملکرد و هم زیبایی دندان را بهبود می بخشد. کامپوزیت ها عیب های ظاهری دندان مثل بد رنگی ها، شکستگی ها و برخی ناهنجاری های جزئی را برطرف کرده و لبخندی جذاب را برای شما به  ارمغان می آورند. پس اگر به دنبال روشی برای ایجاد لبخندی طبیعی و زیبا هستید حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.  

کامپوزیت ونیر چیست؟

  کامپوزیت ونیر از روش های بهبود و اصلاح طرح لبخند است که در این روش کامپوزیت  روی دندانها گذاشته و توسط دندانپزشک فرم داده می شود و امروزه به دلیل طبیعی بودن ، بسیار پرطرفدار است. این روش برای اصلاح بد فرمی ها، بدرنگی دندانها، بستن فواصل دندانی ، ترمیم دندانهای شکسته و ساییده شده و ترک خوردن دندانها و ایجاد لبخندی زیبا و یک دست بسیار کاربرد دارد.  

طول عمر کامپوزیت  ونیر چقدر است؟

ماندگاری و عمر مفید کامپوزیت  ونیر با رعایت بهداشت درست دهان و دندان و همچنین رژیم غذایی مناسب بین 7 تا 10 سال است و بعد از آن بهتر است که  برای زیبایی بیشتر تعویض شود.  

تفاوت لامینت سرامیکی با کامپوزیت ونیر چیست؟

اگر چه که هر دوی این درمانها برای زیباتر شدن لبخند استفاده می شوند اما نوع ماده باعث ایجاد تفاوت هایی شده است. در لمینت سرامیکی دندانپزشک ابتدا دندان ها مختصری تراش داده و سپس از  دندانها قالب مخصوص میگیرد و قالب را برای آماده سازی به لابراتوار ارسال می کند و پس از آماده شدن  طی جلسه ای دیگر روی دندانهای فرد چسبانده می شود اما در روش کامپوزیت ونیر فرد طی یک جلسه در مطب و توسط دندانپزشک لایه ای روی سطح دندانها کشیده می شود و در این روش ما حداقل تراش را خواهیم داشت و حتی در بسیاری از موارد تراش انجام نمی گیرد. کامپوزیت ونیر دندان در مشهد در روش کامپوزیت ونیر اگر دندان دچار لب پریدگی یا شکستگی شود می توان همان ناحیه پریدگی را مجدد ترمیم کرد اما در لمینت امکان ترمیم مجدد وجود ندارد و کل لمینت آن دندان باید تعویض شود. لمینت سرامیکی از کامپوزیت ونیر ، ماندگارتر و درخشان تر است  ، اما تفاوت هایی در هزینه این دو نوع درمان وجود دارد و مسلماً هزینه درمان  لمینیت های سرامیکی بالاتر می باشد لمینت رنگ پذیری کمتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد ،  درروش کامپوزیت ونیر باید هر 6 ماه فرد با نظر دندانپزشک برای پالیش دندانها اقدام کند اما لمینت  نیازی به  پالیش ندارد.  

مراقبت ها و نکات پس از درمان کامپوزیت ونیر

  • بعد از خوردن هر وعده غذایی از نخ دندان و مسواک استفاده شود و در صورت دسترسی نداشتن حتما با آب شستشو داده شود.
  • در 24 ساعت اول پس از درمان از مصرف نوشیدنی و خوراکی های رنگدانه دار خودداری شود.
  • از خوردن و گاز زدن خوراکی های سفت و محکم خودداری شود.
  • از دهانشویه های رنگی و دارای الکل پرهیز شود.
  • تا حد امکان از مصرف الکل و دخانیات پرهیز شود.
  • حتما هر 6 ماه برای چکاپ دوره ای و نیز پالیش به دندانپزشک مراجعه شود.
  • اگر عاداتی مثل دندان قروچه دارید حتما از نایت گارد استفاده شود.
  درمان کامپوزیت برای چه کسانی مناسب است و چه گروه هایی برای انجام این درمان محدودیت دارند؟ تقریبا همه ی افراد می توانند برای زیبایی لبخندهایشان از روش کامپوزیت ونیر استفاده کنند اما برخی افراد که دارای شرایط خاصی هستند مثل : بیماری های لثه، نامنظمی های شدید دندانی ، عاداتی مثل دندان قروچه ، ساییدگی های شدید دندان، افرادی که برجستگی دندان دارند و افرادی که بهداشت دهان و دندان مناسبی ندارند بهتراست که از کامپوزیت ونیر استفاده نکنند.  

مراحل انجام کامپوزیت ونیر

  در مرحله ی اول فرد برای انجام معاینه اولیه به دندانپزشک مراجعه کرده و پس از راهنمایی ها و مشاوره لازم اگر کاندید مناسبی برای  این درمان بود در مرحله بعد طی یک جلسه ی چندین ساعته کامپوزیت ونیر ها ساخته می شوند. توصیه می شود اگر قصد انجام درمان بلیچینگ برای سایر دندانهای خود را دارید ، این کار را قبل از انجام کامپوزیت ونیر انجام دهید تا بتوانید  رنگ کامپوزیت ونیر را بر اساس رنگ جدید دندان ها انتخاب کنید . مرحله ی بعدی انتخاب رنگ دندان با سلیقه ی شما و البته با توجه به رنگ سایر دندانها برای همخوانی داشتن از روی نمودار راهنمای رنگ است. سپس  دندانپزشک اقدام به عکاسی اولیه از دندانها، برای مقایسه ی نهایی کار می نماید . درمرحله ی بعدی  دندانپزشک ، از نوار ماتریکس شفاف که مانع از مالیده شدن مواد به سایر دندانها می شود استفاده می کند. سپس از محلول اسیدی برای ایجاد تخلخل در مینای دندان استفاده می شود(اچ کردن داندان) . این کار موجب افزایش چسبندگی کامپوزیت به دندان می گردد . بعد از اچ کردن دندان،  ماده باندینگ روی دندان قرار می گیرد و با اشعه محکم می شود و در مرحله بعد  با استفاده از قلم های  مخصوص به کامپوزیت  قرار داده شده روی دندان شکل می دهد و  در آخر قرار دادن آن را با یک نور آبی رنگ سفت می کنند بعد از آن دندانها به جهاتی مثل :تقارن، اندازه ها، میزان بلندی و… بررسی و چک می شوند و در پایان پالیش نهایی جهت صاف و صیقلی شدن دندانها استفاده می شود.   مهارت دندانپزشک قطعا در زیبایی و نتیجه ی نهایی و همچنین طول عمر کامپوزیت ونیر تاثیر بسزایی دارد. به همین دلیل در انتخاب مکان انجام درمان و نیز تبحر دندانپزشک خود اطمینان حاصل کنید تا با توجه به مقدار هزینه ای که پرداخت می کنید ، نتیجه ی مطلوبی دریافت کنید.     کامپوزیت ونیر دندان - دکنر احتشام منش   ما در کلینیک دکتر احتشام منش ، تلاش کرده ایم تا با استفاده از بهترین امکانات و متریال مواد مصرفی باکیفیت بتوانیم لبخندی زیبا را برای شما عزیزان به ارمغان بیاوریم. اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و نیز همچنین مشاوره در خصوص کامپوزیت ونیر دارید با شماره ی 05138814151 در تماس باشید.