بلیچینگ و سوالات متداول آن

سوالات متداول بلیچینگ

سوالات متداول بلیچینگ

بلیچینگ و سوالات متداول آن : در این قسمت سعی داریم به سوالات متداول در مورد بلیچینگ و پاسخ به این سوالات بپردازیم سوالاتی که برای شما ممکنه پیش بیاد در مورد این درمان ، میزان تاثیر گذاری این درمان ، مراحل درمان ، مدت زمان تاثیر گذاری ، سرعت درمان و عوامل تاثیر گذاری می باشد . با ما همراه باشید با مطب:

بلیچینگ و سوالات متداول

بلیچینگ و سوالات متداول آن در مورد نحوه تاثیر بلیچینگ ، بلیچینگ در خانه و تری های دندانی  ، بررسی اینکه آیا بلیچینگ ضرر دارد ، سرعت درمان بلیچینگ و میزان ماندگاری بلیچینگ

 بلیچینگ

قدرت عامل سفید کننده در محصولات غیرتجویزی و تهیه شده توسط دندانپزشک که برای سفید کردن دندان‌ها در خانه به کار برده می‌شود کمتر است و از ده درصد کاربامید پراکسید (معادل سه درصد پراکسید هیدروژن) تا 22 درصد کاربامید پراکسید متغیر است. اما فراورده‌های سفید کننده‌ای که در دندانپزشکی به کار برده می‌شود حاوی پراکسید هیدروژن در غلظت‌های 15 تا 43 درصد است. اگرچه محصولات مخصوص استفاده در منزل نیز دندان‌ها را تا حدی سفید می‌کند، اما درجه سفید شدن بسیار پایین‌تر از حالتی است که دندان‌ها با لیزر یا فراورده‌های تهیه شده توسط دندانپزشک سفید می‌شود.  

تری دهانی

دندانپزشک برای تهیه تری‌های مخصوص سفید کردن دندان در خانه از دندان‌ها قالب می‌گیرد و تری دهانی را به صورت سفارشی برای هر بیمار می‌سازد تا کاملاً اندازه دهان و دندان‌ها باشد. به این ترتیب تماس بین ژل سفید کننده، که در تری ریخته می‌شود، و دندان‌ها به حداکثر می‌رسد. به علاوه تری سفارشی تماس ژل با لثه‌ها را به حداقل می‌رساند.    

احتیاط‌ها و اقدام‌های محفاظت کننده

برای این که لثه‌ها و حفره دهان حین بلیچینگ دندان آسیب نبیند، دندانپزشک قبل از درمان ژل را به بافت لثه می‌زند یا از محافظی لاستیکی استفاده می‌کند که بین دندان‌ها قرار می‌گیرد.  

سرعت درمان

محصولات سفید کردن دندان که توسط دندانپزشک تهیه می‌شود یا در داروخانه به فروش می‌رسد، معمولاً باید به مدت 4 هفته هر روز یک تا دو ساعت یا شب‌ها روی دندان‌ها قرار داده شود. سفید کردن دندان در دندانپزشکی سریع‌ترین و موثرترین روش برای درخشان کردن دندان‌ها است که در آن عامل سفید کننده مستقیماً روی دندان‌ها زده می‌شود. عامل بلیچینگ در کنار گرما، نور مخصوص و یا لیزر به کار برده می‌شود. نور و یا گرما فرایند سفید شدن دندانها را شتاب می‌دهد و نتایج آن پس از فقط یک جلسه درمان سی تا شصت دقیقه‌ای دیده می‌شود. با این حال اگر بیمار تمایل به سفید کردن قابل توجه دندان‌ها دارد، باید چند جلسه برای درمان مراجعه کند. البته با بهره‌گیری از لیزر می‌توان در همان جلسه نخست به نتایج چشمگیری دست یافت.    

آیا ممکن است بلیچینگ دندان به دندان هایم آسیبی بزند؟

  تا به حال عوارض وآسیبی از انجام بلیچینگ دندان شنیده نشده، مگر در افرادی که به طور افراطی و چندین بار در سال از این روش استفاده کرده باشند که در این صورت دندان هایشان دچار حساسیت می شود. به این علت که در روش بلیچینگ فقط رنگ دانه های روی دندان های شما را پاک می کند، هیچ آسیبی به مینای دندان نمی رساند.    

آیا در دوران بارداری می توان بلیچینگ دندان را انجام داد؟

  نه تنها در روش بلیچینگ بلکه در تمامی روش های سفید کردن دندان به علت استفاده از سفید کننده های شیمیایی ممکن است این مواد بر روی سلامتیه شیر مادر تاثیر بگذارد، پس توصیه می شود از انجام این روش ها در دوران بارداری بپرهیزید.      

ماندگاری سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ چه مدت است؟

  ماندگاری سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ دندان کاملا مرتبط به مواد غذایی است که مصرف می کنید. هرچه میزان مصرف چای، قهوه، آب میوه های مصنوعی، شکلات و تمامی غذاهایی که رنگ دانه ی زیادی دارند، مدت زمان سفید ماندن دندان های شما بسیار کم می شود. رعایت این موارد و همینطور رعایت بهداشت دندان و مصرف مرتب از مسواک و نخ دندان کمک می کند تا سفیدی دندان شما طولانی تر و ماندگارتر شود.  

بلیچینگ با جرم گیری دندان چه فرفی دارد ؟

در هنگام جرمگیری دندانپزشک شما رسوبات رنگی و املاح ته نشین شده بر روی دندان شما را بر میدارد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد. ولی در بلیچینگ مولوکل های پر اکسید هیدروژن به داخل ساختار مینایی و عاجی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگ دانه ها شده که نهایتا به سفید شدن دندان می انجامد.  

آیا بلیچینگ دندان ها مضر است ؟

خوشبختانه بلیچینگ جز درمان هایست که در صورت انجام صحیح آن هیچ آسیبی به دندان های شما نمی زند . در هنگام بلیچینگ و به واسطه ژل های که روی دندان قرار میگیرد H2O2 تولید میشود که در اثر فعل و انفعالات شیمیایی در نهایت رنگدانه های که باعث بد رنگی دندان شده اند اکسید شده و رنگ دندان سفید میشود. تحقیقات انجام شده بر روی سختی و استحکام مینا نشان میدهد میزان تغییر در سختی مینا بعد از بلیچینگ کمتر از زمانیست که فرد یک پرتغال می خورد.  

کدام روش بلیچینگ موثر تر است ؟

ایده آل ترین روش بلیچینگ انجام ترکیبی دو روش هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ است. بسیاری بر این باورند که آفیس بلیچینگ یک شروع کننده و هوم بلیچینگ یک تداوم دهنده در درمان است. اما اگر شخصی بصورت خیلی سریع نیاز به سفید کردن دندان ها دارد بهترین راه برای او آفیس بلیچینگ ها ست. و در صورتی که فقط بخواهد از یکی از روش ها ی بلیچینگ استفاده کند بهتر است هوم بلیچینگ را انتخاب کند.  

ایا بلیچینگ با سیستم های لیزر یا پلاسما آرک یا دیود ها دارای تفاوت می باشد؟

در این زمینه اختلاف نظرها زیاد است . بعضی از شرکت های سازنده ژل های بلیچینگ؛ مواد فعال کننده ژل خود را طوری طراحی کرده اند که یا طوح موج اختصاصی آن ها فعال گردد . البته فرقی نمی کند که لیزر باشد یا پلاسما ارک یا دیود های امروزی و در نهایت آن ماده ای که دندان را سفید میکند همان H2O2است . هرچند مطالعاتی نشان میدهد که تاثیر گرمای حاصل از نور تابانده شده به دندان ها در بسیاری از موارد باعث بهتر شدن فرایند درمان میگردد تا به حال ثابت نشده که روش های فعال سازی ژل بلیچینگ در برتری نتیجه درمان نقشی داشته باشد. بصورت خلاصه عرض کنم که در درمان بلیچینگ هنر و دانش دندانپزشک شما تاثیر گذارترین عامل است و ابزار آلاتی مثل دستگاهای لیزر و ….. بیشتر نقش تبلیغاتی دارند.