بلیچینگ

دندان ها به مرور زمان بر اثر افزایش سن یا همچنین بنابر مصرف دارو های خاص یا استفاده زیاد از مواد غذایی حاوی رنگ دانه ، تغییر رنگ می دهند . از آنجایی که داشتن دندان هایی سفید ، لبخند خاص تری را برای ما به همراه دارد ، افراد به دنبال روشی برای سفید کردن دندان های خود هستند . امروزه روش های زیادی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد که بلیچینگ یکی از محبوب ترین این روش هاست. در این مقاله سعی داریم تا شما را با روشی اشنا کنیم که بدون نیاز به تراش دندان ها ، خود دندان های شما سفید تر می شوند و شما می توانید تجربه لبخند زیبا تری با داشتن دندان های سفید را داشته باشید . با ما همراه باشید .  

بلیچینگ دندان چیست ؟

  امروزه رنگ و سفیدی و زیبایی دندانها از عوامل مهم تاثیرگذار در اعتماد به نفس و ایجاد یک لبخند زیبا به شمار می روند. بلیچینگ دندان، از روش های بسیار پرکاربرد و بی عارضه در درمان بدرنگی های دندان حاصل از مصرف زیاد موادی مثل : چای ، قهوه ، نوشابه و… و از بین برنده لکه های به وجود آمده در اثر بیماری ها ، سیگار ، بد رنگی های ژنتیکی، بالا رفتن سن ، ضربه و… است و دندانهایی سفید و شفاف را در نهایت به شما هدیه می دهد. بلیچینگ رنگ دندانها را دو یا سه درجه از رنگ موجود دندانها روشن تر میکند اما برای افرادی که دندانهایی سفیدتر می خواهند می‌توان درمان کامپوزیت ونیر ویا لمینت سرامیکی  را برحسب نیاز  در نظر گرفت .  

بلیچینگ دندان به چند روش و چگونه انجام می شود؟

  بلیچینگ به دو روش : office bleaching  و home bleaching  انجام می شود و انتخاب نوع روش درمان بستگی به نظر دندانپزشک معالج دارد اما برای دریافت نتیجه ی مطلوب اعمال هر دو روش به صورت همزمان مناسب تر است و رضایت و سفیدی طولانی تری را به همراه دارد. در روش آفیس بلیچینگ یا بلیچینگ در مطب ژل و یا مواد بلیچینگ که دارای غلظت بسیار بالاییست در مدت زمان کوتاه و مشخص شده ای روی دندان قرار می گیرد و در این فاصله ژل های محافظت کننده ، که مخصوص این درمان است از بروز هر گونه مشکل برای لثه و مخاط دهان جلوگیری  می کنند. این روش نسبت به روش بلیچینگ در خانه سرعت سفید کردن بیشتری را در مدت زمان کوتاه به همراه دارد. در روش Home bleaching یا بلیچینگ در خانه ابتدا دندانپزشک از تمام دندانهای فکین شما یک قالب شفاف یا تری پلاستیکی مخصوص دندانهای شما تهیه کرده و سپس آن را به همراه ژل های بلیچینگ با درصدهای متفاوت برای استفاده در منزل به شما می دهد. و شما باید این ماده را در درون تری در زمان معینی که برای شما مشخص می شود  روی دندانها قرار دهید .  

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان

  روش جرمگیری  برای از بین بردن رسوبات و جرم های موجود، زیر و بالای لثه ای که به مرور زمان و با بهداشت دهان نامناسب یا باقی مانده ذرات غذایی روی سطح دندانها ایجاد می شود به کار میرود. جرمگیری  روشی برای سفید کردن دندانها نیست بلکه رنگدانه و جرم های روی سطح دندان را برداشته و رنگ طبیعی دندان نمایان می شود.    بلیچینگ دندان از روشهای سفید کردن دندانهاست، که با نفوذ ژل بلیچینگ به دندان در واقع رنگ آن را روشن تر می کند و برای از بین بردن لکه ها و رنگدانه و زردی دندانها کاربرد دارد . بلیچینگ دندان  یکی از بهترین و کم عارضه ترین روشهای سفید کردن دندان است    

 

عوارض ، دوام و ماندگاری بلیچینگ

  بلیچینگ  دندان معمولاً عارضه ی خاصی به دنبال ندارد و گهگاه باعث مقداری حساسیت دندانی میگردد که با خمیر دندانهای ضد حساسیت به مرور زمان برطرف می گردد . دوام و ماندگاری بلیچینگ طولانی مدت نبوده و اثرات آن به مرور زمان کم می شود اما بسته به مراقبت فرد و رعایت بهداشت دهان و دندان مناسب از 6 ماه تا 3 سال ماندگاری دارد هر چند این روش هر چه به صورت دوره ای تکرار شود به مراتب رنگ دندانها به طور دائمی می تواند سفید باقی بماند  

چه افرادی کاندید مناسبی برای بلیچینگ نیستند؟

  روش بلیچینگ برای افرادی که دارای دندانهای سالم هستند و فقط قصد زیبا و درخشان تر شدن دندانهای خود را دارند کاملا مناسب است اما برای بعضی افراد این روش مناسب نیست که باز هم نظر و تشخیص دقیق دندانپزشک این مورد را مشخص می کند. افرادی که دندانهای حساسی دارند زیرا  مواد بلیچینگ خود تا حدی دندان را حساس تر می کند. افرادی که پوسیدگی دندان و نیز تحلیل لثه دارند. افرادی که دارای بیماری های قلبی، نارسایی کلیه و حملات آسمی هستند . افرادی که ترمیم و روکش های مختلفی روی دندانهای خود دارند به این دلیل که بلیچینگ روی مواد کامپوزیت و سرامیکی تاثیری ندارد.   همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم ، بلیچینگ به دو روش بلیچینگ در منزل  و در مطب قابل انجام می باشد ، اینکه کدام یک از این روش ها برای شما نتایج بهتری دارد یا حتی آیا نیاز است که هر دوی این روش با هم انجام شود ، نیاز به بررسی وضعیت دندانی و همچنین پایه رنگ دندان ها دارد ، لذا از شما عزیزانی که قصد انجام بلیچینگ را دارید ، دعوت می کنیم که جهت دریافت مشاوره انجام بلیچینگ با مجموعه دندانپزشکی دکتر احتشام منش در ارتباط باشید .   همچنین این مژده را به شما همراهان عزیز می دهیم که در کلینیک دندانپزشکی دکتر احتشام منش ، انجام بلیچینگ به کمک لیزر و با متد های روز دنیا انجام می شود که قطعا تاثیرات بسزایی در ماندگاری و به حداقل رساندن  حساسیت دندانی را برای شما عزیزان به همراه دارد .   اگر قصد دارید بلیچینگ را با جدید ترین  متد ها و به همراه مدرن ترین تجهیزات تجربه کنید ، فقط کافیست با شماره 05138814151 در تماس باشید .